Skip Navigation

Announcements

Daily Announcements for:  Tuesday, September 28, 2021

For PreK-12th Students:

This Week’s Lunch Menu and Helpers:
Tuesday, Sept. 28:  Indian tacos, Cassie Erickson
Wednesday, Sept. 29:  Porkloin Sandwich, Ginger Kenobbie
Thursday, Sept. 30:  Meatloaf, Jody Niewenhuis
Friday, Oct. 1 :  Hotdogs, Judie Visscher
Next Week’s Lunch Menu and Helpers:
Monday, Oct. 4:  Pizza, Kirsti Muckey
Tuesday, Oct. 5:  Oriental, Brenda Veurink
Wednesday, Oct. 6:  Hamburgers and fries, Judy Hansum
Thursday, Oct. 7:  NO SCHOOL
Friday, Oct. 8:  NO SCHOOL

Homecoming week.  The student council has designated the following as dress up days for the week:
Wednesday, Sept. 29:  Jersey Day- Wear a jersey of your own or favorite sport’s team.
Thursday, Sept. 30:  Favorite Holiday Day- On this day you should capture the essence of your favorite holiday in any appropriate way.
Friday, Oct. 1:  Spirit Day- School colors, Thunderhawk colors, jerseys, or whatever will support the TDA/AC/DC  ThunderHawks!

This Friday we have a 1:00 p.m. dismissal.  Homecoming parade starts at 3:00 p.m. in Lake Andes.

CORRECTION TO THE HOMECOMING EMAIL that was sent out yesterday – dismissal on Friday is 1:00 p.m.

For 7-12th Students:

Lunch Times for today:  12:40 p.m. – freshmen; 12:41 p.m. – junior high; 12:42 p.m. – seniors/juniors; 12:43 p.m. – sophomores

Eligibility check on Friday.

This week 7th-8th Art will be on Wednesday during 6th hour.

High School students...see Mrs. Veurink if you are interested in a career as a teacher.  There's a "leadership in education" summit coming up that you shouldn't miss.

If you dressed up for homecoming today, meet in the lobby after you eat lunch and BEFORE the bell for 6th hr so we can take a picture! 

Do not leave your homecoming signs/decorations on the lunch tables!

Butterbraid sales people ~~  you rock!  Job well done!  

All State Chorus delegates and alternates meet Wednesday morning at 7:30 am in the music room.

This week at SH and JH youth group we will be listening to Ona Hunter.  Please come and enjoy!  Pizza will be served for both SH and JH!

Stu Co - remember to take one (or two) coolers along to school next Monday ~~ we are going to need them for the BB's.

For K-6th Grade Students:

The following students owe band expenses:  Lane N $2.30 reed, Danae F $11 flute cleaner

4th-6th grade basketball practices will be 1.5 hours right after school on Wednesdays and Fridays. Friday practices will go from 2:30-4 and Wednesday practices from 3:30-5. 

This week at SH and JH youth group we will be listening to Ona Hunter.  Please come and enjoy!  Pizza will be served for both SH and JH!

Parents/Readers on the Web:

Workers needed!  In need of line judges and score keepers for the Thunder Nation volleyball tournament in Lake Andes on October 15.  If you are interested in helping with this part of the day or all day, please email Jason Pasco  Jason.Pasco@k12.sd.us

Friday we dismiss at 1:00 p.m..  Homecoming parade starts at 3:00 p.m. in Lake Andes.

Advanced notice – NEXT Thursday, Oct. 7, and Friday, Oct. 8, we do not have school.

A HUGE thank you to all who bought butter braids.  We set a record number of sales and hope you all enjoy your product once it is delivered next week Monday.

CORRECTION TO THE HOMECOMING EMAIL – dismissal on Friday is 1:00 p.m.
 

Today’s Absences

Ephesian CDK

Mary Lou S – leaving at 3:00

Upcoming Absences

Wednesday, Sept. 29

                Kalee D – leaving 1:30 p.m.

                Kahne D – leaving 1:30 p.m.

Wednesday, Oct. 6

                Brooklyn H – leave at 12:10, will return

Today’s School Excused Absences

VB – dismiss at 1:20 p.m.

               

Upcoming School Excused Absences

Thursday, Sept. 30

                XC runners (Sonya, Tony, Anna, Eilie) – dismiss at 2:10, leave at 2:15 p.m.

               

Upcoming Activities

Sept. 28     School Pictures

                    VB at Colome, 6:30 p.m.

Sept. 30     XC GPC at Burke, 4:15 p.m.

Oct. 1         Eligibility Check

                    FB vs vs Miller/Highmore-Harrold, at LA homecoming 7:00 p.m.

                    Homecoming parade, 3:00 p.m. (line up 2:30 p.m.)

Oct. 2         VB GPC Tourney, at LA

                    CCD at Sanford Pentagon, 11 a.m.

Oct. 4         VB vs. C-S, at DC 6/7, 7/8, C, JV, V starting at 4:00 p.m.

                    JH/JV FB vs Burke, at LA 4:30 p.m.

                    Butterbraid delivery

Oct. 5         CCD at Brandon Valley, 5:00 p.m.

Oct. 7         No School

                    Heartland Convention

                    XC at Parkston, 4:15 p.m.

Oct. 8         No School

                    Heartland Convention

                    FB vs. Jim River, at Tripp homecoming 7:00 p.m.

Oct. 9         CCD at Corn Palace, 10 a.m.

Oct. 11      JH/JV FB vs. Jim River, at Tripp 4:00 and 5:15 p.m.

Oct. 12      Scrip

                    VB vs. Burke, at LA 6/7, 7/8, C, JV, V

Oct. 13      All State Chorus practice in Armour

Oct. 14      Eligibility Check

                    1:45 p.m. Dismissal

                    Parent Teacher Conferences, 2-8:00 p.m.

                    Region 3A XC at Beresford, 3:00 p.m.

                    VB at Wagner, 6:30 p.m.

                    Platte Health Center Flu Shot Clinic, 9:00 a.m.

Oct. 15      No School

                    End of 1st Quarter

                    FB at Hill City, 6:30 p.m.

Oct. 16      VB Thunder Nation Tourney, at LA

                    CCD at Platte-Geddes, 11 a.m.

Oct. 18      VB vs KWL, at White Lake 6/7, 7/8, C, JV, V

                    CCD at BonHomme HS, 6 p.m.

Oct. 19      Fellowship Meeting, 7:00 p.m.

Oct. 21      FB 1st Round of Playoffs

Oct. 22      All School Chapel

                    VB vs MCS, at DC 6:30 p.m. senior night

                    State CCD at Brandon

Oct. 23      State XC

                    State CCD at Brandon

Oct. 25      VB at Gregory, C, JV, V

Oct. 28      FB Quarter Final Playoffs

Oct. 29      All State Chorus

                    Eligibility Check

Oct. 30      All State Chorus

Nov. 2        VB Region 5A

Nov. 4        VB Region 5A

Nov. 5        FB Semi Final Playoffs

                    Eligibility Check

Nov. 6        Fall Fling

Nov. 9        Scrip

                    VB SoDak 16

                    JH GBB Wagner Tourney, 4:00 p.m.

Nov. 11     Veteran’s Day Chapel, 10 a.m.

                    State FB

                    JH GBB at Burke, 5:00 p.m.

Nov. 12     Eligibility Check

Nov. 13     JH GBB Parkston Tourney, 9:00 a.m.

Nov. 16     ASVAB

                    JH GBB at Wagner, 4:00 p.m.

                    JH Music Festival, at Platte-Geddes

Nov. 18     VB State A

                    JH GBB at Platte-Geddes, 5:00 p.m.

Nov. 19     VB State A

Nov. 20     VB State A

                    JH GBB Gayville-Volin Tourney, at Gayville 9:00 a.m.

Nov. 24     11:45 a.m. Dismissal

                    Eligibility Check

Nov. 25     No School

Nov. 26     No School

Nov. 29     JH WR at Winner, 5:00 p.m.

Nov. 30     JH GBB vs West Boyd, at Spencer 4:00 p.m.